KAPADOKYA ULTRA TRAIL CST İZLENİMLERİ

KM : 38

Derece : 5 49 ,

Genel Sıralama : 443

Yaş Sıralaması : 120

Hedeflenen Süre : 5 10

Yaş : 45

Ayakkabı :  Salamon Sense Ride 4  44 numara (28cm) , ayak uzunluğum 27 cm

Koşu Kıyafeti :  Askılı  t shirt ve Aonjıe marka 5 lt sırt çantası  ve visor şapka

Telefon sırt çantası arkasında ama almak zor .

Saat  : Garmin Fenix 6

Malzemeler;  500ml su, 500 Ml Elektrolit, 3 adet High 5 Enerji Jel

38 K ilk  koşu deneyimim.  Koşuya 2021 Mart ayında Runtalya 21 K ile başladım. Bu koşudan sonra Sapanca,Dağ Yenice , Tuz Gölü ve Likya Yolu Ulra deneyimlerim oldu ancak her koşuda yeni  şeyler  öğrendim.

Kapadokya 38  K da ve diğer koşular ışığında hangi durumlarım avantaj ve dezavantaj sağladığını başlıklar halinde sıralamak istiyorum .

  1. PARKUR

Öncelikle parkur bilgisinin   önemli  olduğunu düşünüyorum. Her yarışın parkurunun kendine has özel durumları var. Parkurun mümkünse daha önce koşulmadıysa gözlemlenmesi gerekir . çünkü  harita üzerinde pek hissedilmiyor. Daha önce yarışanlardan bilgi  alınmalı , yarışanlar da bilgi  vermeliler. Ayrıca video  çekimleri varsa kesinlikle izlenmeli. Ben parkur hakkında hiçbir bilgi almadan yarıştım bu da bazı sıkıntıları beraberinde getirdi. 1200 m yükselme vardı ancak , bazı yükselmelerde eğim gerçekten fazla ve uzun. Bazı aşağı inişlerde ise çalılık olduğundan hızlanma şansı yok. Aslında önceki koşularıma göre fazla bir sıkıntı çekmedim ama hızım istediğim düzeyde olmayabilir. Bu da performansımdan değil , parkur bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Özellikle start anında en arkadan başladığımdan, ilk 700 m de öne geçmem gerekirdi ama ben yine de Turasan Şarap fabrikasına kadar kaldırımdan koşarak kalabalık içinden başlara doğru  geldim.  Ancak toprak yola döndükten sonra kalabalıkta öne geçme şansı kalmadı , yine de biraz çaba ile önlere doğru gelmeye çalıştım ancak enerjinin en iyi  yerlerinde düşük tempo  ile koşmak zorunda kaldım. Başlardaki kalabalıktan kopamamaktan dolayı  en az 20 dk kaybettiğimi  düşünüyorum . Çünkü  patikalarda da genelde kadın sporcuların ağır davranması da yavaşlamama neden oldu.  O yüzden ilk 700  m de öne geçmek gerektiğini düşünüyorum .

 

 

  1. START

Yukarıda bahsettiğim gibi startta arka sıradan başladım . ITRA puanına göre sıralama yapıldığının söylediler bunu da bilmiyordum.  Bilseydim en azından buna göre bir  inceleme yapardım. ITRA sayfasına girdiğimde benim iki hesabımın olduğunu gördüm.  Sanırım Türkçe karakterler nedeniyle iki hesap açılmış.  Birinde puanım var birinde puanım yok.  Kapadokya’da sıralama yapılırken puanım yok kabul edildiğini  düşünüyorum ki ,  arka sıralardan yarışa başladım . Arka sıradan yarışa başladığımdan dolayı , kalabalıktan dar yolda öne geçme şansım olmadı. Bu da zaman kaybına yol açtı. Özellikle itra hesabının incelenmesi ve yanlışlık varsa düzelttirilmesi  sağlanmalıdır.

 

 

  1. AYAKKABI

Genelde Salamon kullandığım için diğer ayakkabılar ile karşılaştırma yapmam mümkün değil. Büyüklük konusunda sıkıntı yaşamadım , ayağımı da sıkmadı. Ancak ikinci parmaklar su topladı ve morardı. Diğer parmaklarda her hangi bir sıkıntı olmadı. Ayakkabı ne toprak yolda ne de patika sert zeminlerde inişte ve çıkışta kaymadı diyebilirim.  Yol tutuşu ultra için iyi  diyebilirim . Belki  asfalt zeminde sert  olabilir. Koşu sırasında çorap değişimi yapmadım. Çorap olarak da Decathlon un koşu çoraplarını kullanıyorum.

  1. CP NOKTALARI

11 ve 23. Km’lerde olmak üzere iki  tane CP bulunmakta. İlk Cp ye kadar fazla zorlanmadım , tabi  kalabalıktan dolayı  yavaş geldiğimizden de olabilir.  İlk CP de fazla oyalanmadım,  su , soda içtikten sonra yoluma devam ettim.  İkinci  CP ise ilkine göre biraz daha uzun sürdü, su, soda ,kola  ve limon tuz yaptım. 500 ml su ve 500 ml elektrolit hazırladım ve yola çıktım.  Bence bu beslenme yeterliydi 30. KM ye kadar her hangi  bir sıkınıt çekmedim hatta hızımı bile arttırdım. Ancak yokuşların bir türlü  bitmemesi ve suyun da azalmasıyla beraber zorlanma baş gösterdi. Özellikle su bakımından yeterli sıvıyı alamadım.  2. Cp de  en az bir 500 ml , nomalde 1 litre su almam gerektiğini düşünüyorum .  Sırt çantasının arkası ve yanları su almak için müsaitti. Aklıma da geldi ancak bu kadar yokuş olacağını düşünmediğimden su almadım . Son 5 -6 km susuz koştum diyebilirim. Sadece 1km kala vatandaştan aldığım su bile finişe hızlı girmeme neden oldu.

 

 

  1. BESLENME VE YİYECEKLER

Yarış öncesi soda ve makarna tüketiminin etkili olduğunu düşünüyorum.  Sanırım fazladan 1 veya 2  kg fazlam olmuştur . Koşu sırasında ise High 5  Enerji Jel in etkili  geldiğini  söyleyebilirim . Ben yanıma 3 tane jel almıştım, ancak yarış sırasında biri açılırken tümü döküldüğü  için  birinden faydalanamadım . 2 jel  ile  koştum. Bu durum da koşuyu olumsuz etkiledi. Bu nedenle fazladan jel alımı önerilir. Tuz hapını almıştım ama koşu sırasında yanıma almayı  unuttum bu nedenle tuz hapından faydalanamadım.

  1. İKLİM

Hava sıcaklığı  belki de  ayın en yüksek seviyesindeydi. Kuru ve sıcak hava vardı. Ancak önceki yarışlarım ile kıyasladığımda sıcaklığın bana pek etkisi olduğunu zannetmiyorum .  Yeterli sıvı alınsaydı belki de çok etkili olmayacaktı.

 

 

SONUÇ

Sonuçta güzel bir parkurda , eşsiz manzaralar ve heyecanlar eşliğinde ilk 38k mesafemi  BKA ailesiyle birlikte  iyi bir şekilde bitirdiğimi düşünüyorum.

Herkesin yarış öncesi beslenmesi , start sırlaması ,  koşu parkur bilgisi ve yanımıza aldığımız besinler önemli faktörler olup  ,  buna göre herkesin kendini hazırlaması önerilir.

AKİF KILAÇ