Bunu da vegan beslenerek, ayağımda bir sandalet ile yaptım. 26 Eylül 2021’de Likyayolu Ultra Maratonu’nda 20 km koştum. 1 ay geçmeden Cappadocia Short Trail 38 km koşabilir miyim diye düşündüm. Şu ara sandaletle parkur görmek istediğim için doğru sürede bitirme hedefiyle koştum. Likya ilk, Kapadokya ikinci trail deneyimim. Sandaletim Panta Sandals’ın Zaros modeli ve vegan. Giydiğim tüm kıyafetler ve çantam decathlonun en standart ve uygun fiyatlı ürünlerinden, onlar da vegan. Tayt, sporcu külotu, sporcu sütyeni, uzun kollu koşu tişörtü, buff, ortası boşluklu koşu şapkası ve lastik toka var üzerimde. Çantamda beze sarılmış 50 gram kadar dut pestili(yedim), 15 adet sarı tuzsuz leblebi(yemedim) vardı. 2 adet maurten marka koşu jelini her iki cpde kullandım.  İlk cpde jel dışında muz, ikinci cpde jelin dışında tuz, limon, 3 dilim patates yedim. İkinci cpden 40 dakika kadar sonra pestillerimi yedim. Tüm yarış boyunca toplamda 2,5 – 3 litre su içmişimdir diye tahmin ediyorum. İkinci cpde 1 şişe soda içtim. -ara bilgilendirme- Uzun bir süredir hayvan ve ürünlerini tüketmiyorum/kullanmıyorum/yemiyorum. Yumurta, süt ve ürünleri, bal, kırmızı et, beyaz et, balık yemiyorum.

Vegan beslenmediğim dönem de dahil yılda en az 3 kez detaylı kan tahlili yaptırıyorum.  Yediklerime protein, yağ, karbonhidrat ötesinde lif, magnezyum, c vitamini gibi detayları da gözeterek dikkat ediyorum. Sıklıkla bedenimi kontrol ediyorum, göz doktoruna gitmek de buna dahil Mental sağlığıma dikkat ediyorum. Bunun için birçok farklı yöntem kullanıyorum bir kısmının eğitimini de veriyorum. Sadece koşmuyorum, bisiklet sürüyorum, yüzüyorum, yoga yapıyorum, ağaca tırmanıyorum, tenis oynuyorum, yürüyorum -ara bilgilendirme bitti:)- Cappadocia Short Trail (CST) hakkında duyduğum ‘manzarası çok güzel’ cümlesinin maalesef benim için geçerli olmadığını belirtmem gerek ben manzarayı çok sevemedim. Geçilen otoban, bazı asfalt ve taş zeminleri hiç sevemedim İnişler ve çıkışlar, bazı kumlu zeminler gayet eğlenceliydi. En çok ağaçların arasından koştuğum anlar güzeldi, maalesef kısa sürdü. Zemin çok değişken. Kum, toprak, minik taşlar, asfalt, arnavut kaldırım, çamurla karşılaşılıyor. Neredeyse her yeri yalın ayak yürümek bile mümkün. Ayak tabanını çizecek sivri taşlar yok. Trail tabanlı sandalet ile koştum fakat asfalt için yapılmış sandaletim de gayet uygun olabilirmiş.  Sıcaktan şikayet edenleri duydum fakat ben havayı çok sıcak bulmadım. Esen rüzgar hafif kumlu ve sıcak değildi.  Hava biraz soğuk olsa belki koşuculara daha rahat bir ortam sağlardı. Fakat çıkış ve iniş kumlu zeminler için özellikle söyleyebilirim, yağmur yağması bu arazide birçok koşucuyu zorlarmış gibi geldi bana. Ağaç altında çok uzun süre koşulmadı ve yarış 10:00’da başladığı için güneş biraz yakıyor. Güneş kremi aktığı ve beni çok rahatsız ettiği için ben güneş kremi kullanmadım. Çok hassas cildi olanlar için güneşten ziyade, kumlu rüzgar daha rahatsız edici olabilir Sandaletim biraz geniş, o nedenle sandaletin içine taş kaçması gibi durumlar yaşadım. Ayak bileği, tabanı ve parmakları için birçok egzersiz yapıyorum. Kapalı ayakkabı ve çorap çok az giyiyorum (kış mevsimi dahil). Neredeyse her gün, sadece koştuğum sandaletleri giyiyorum diyebilirim. Her yere giderken ya panta sandals giyiyorum ya da yalın ayak gidiyorum. İmkan buldukça kumda koşuyorum. Ayak bileğim ve dizim yarıştan çıktığımda bile neredeyse ağrımıyordu.

Yarıştan 24 saat geçtikten sonra kumda koştum, yüzdüm, bisiklete bindim, yoga yaptım Yarış sırasında koşabileceğim bazı noktalarda biraz parkuru tanımak adına da yürüdüm. Kendimi zorlamadım birçok yerde. Bu toparlanma sürecimi hızlandırmış olabilir. Yarışın cpler, makarna partisi ve finish yemeği kısımlarında vegan dostu ve çevreci olmadığını söyleyebilirim. Bu konuda organizasyona bir mail atacağım ve önümüzdeki sene değişiklikler olmazsa katılıp katılmama konusunda emin değilim.  Ufak bir detay; uzun yıllardır günlük(çıkar-at), dereceli lens kullanıyorum. Kumlu esen rüzgarlar gözümü biraz olumsuz etkiledi Ufak bir not daha, parkurda ilerlerken iki ayağımı yan yana koyarak geçemediğim noktalar oldu. Parkur sağlam ayak bileği istiyor.