[vc_row][vc_column][vc_column_text]Varlığımızı bütünsel olarak ele alan Yoga çalışmaları koşu sporuyla ilgilenenler için son derece faydalı ve tamamlayıcıdır.
YogaLOFT Adana yoga okulu olarak Bikoşu Adana üyeleri sevgili koşusever dostlarımıza koşu aktivitelerine yogayı da katmaları konusunda yardımcı olmak için her hafta Pazartesi günü kendilerine koşucular için faydalı bir yoga pozunu tanıtıyor olacağız.
Bildiğiniz gibi koşu dayanıklılığı arttıran , dolaşımı düzenleyen , bizi bedensel ve zihinsel olarak son derece güçlendiren harika bir egzersizdir. Dengeli bir yoga çalışması ile koşu öncesi kaslar açılıp esnetilir ve koşarken kemiklerin sağlam ve düzgün bir şekilde hizalanmalarına yardımcı olunabilir. Yoga pozları koşuyla zorlanan kalça , bacak, ve dizleri
desteklememize yardımcı olur. İncinme riski yoga uygulamalarının desteğiyle minimize edilirken , yoga
koşu sonrası yorgun düşmüş ve kasılmış kasların esnemesini ve onarılmasını sağlayabilir. Yoga vücudun ve sinir sisteminin sakinleşmesine yardımcı olabilir.
Yoga zihni anda tutmaya zihin-beden bağlantısını derinleştirmeye, farkındalığımızı arttırmaya ve özgüvenimizi geliştirmemize yardımcı olacaktır.

 
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_single_image image=”3341″ img_size=”full” title=”Runner’s Lunge ( Hamle Pozu)”][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]
  1. Başlangıç için eller ve dizler üzerine gel. Ellerini omuz genişliğinde, dizlerini kalça kemiklerin mesafesinde arala. Ellerini omuzlarının, dizlerini de kalçalarının tam altında yere yerleştir.
  2. Sağ ayağını , ayak bileğin dizinin tam altına gelecek şekilde sağ elinin iç tarafında öne getir, ayakların arasında kalça kemikleri mesafesini koruduğundan emin ol. Ellerinin parmak uçlarında yüksel, derin bir nefes alırken omuzlarını kulaklarından geriye kaydır , omurganı uzat ve göğüs kafesini aç. Arkadaki dizini rahat olduğun ölçüde geriye kaydırırken sol ön üst bacak kasının (quadriceps) esnediğini hisset.
  3. Derin bir nefes alarak gövdeni yükselt omuzlarını kalçalarının üzerine getir kollarını canlı bir enerji ile yukarı doğru uzat. Göbek deliğini nazikçe omurgana doğru çek.
  4. Nefes verirken gövdeni tekrar öne eğ, ellerini sağ ayağının iki yanında yere yerleştirtir. Ellerinin ve sağ ayağının yerini değiştirmeden bir sonraki nefes verişinle , sağ dizini düzeltmeyi, sağ üst bacağının arkasını ( hamstrings) nazikçe açıp esnetmeyi araştır. Diğer bacak için başa dön ve tekrar et.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]1. Başlangıç için ellerin ve dizlerin üzerine gel. Ellerini omuz genişliğinde, kalçalarını da kalça kemikleri mesafesinde arala. Ellerin omuzların altında, dizlerin de kalçaların tam altında yere yerleştir. Ayak parmaklarını yere tak. Nefes alırken omuzlarını kulaklarından uzaklaştır. Nefes verirken göbek deliğini omurgana doğru nazikçe yaklaştır. (Dört Ayak Pozu)

2. Ellerini bir el kadar ileri doğru yürüt. El parmaklarını arala, eşit ve dengeli bir biçimde yere yaydığından emin ol. Ellerinle güçlü şekilde yeri iterken dizlerini yerden çek. Bükülü dizlerle kalçalarını yukarıya yükselt ve geriye gönder. Oturma kemiklerini yukarıya çevir. Başın tepesinden kuyruk sokumuna olabildiğince uzun ve düz bir hat yaratmayı araştır. Omurganın uzunluğunu korurken dizlerini düzeltmeyi topuklarını yere yaklaştırmayı bacak arka kaslarını uzatmayı dene. (Aşağı Bakan Köpek Pozu)

3. Sağ ayağını yerden çek dizini bükerek öne getir ve sağ elinin içinde, matın önünde yere yerleştir. Dizin tam ayak bileğinin üstünde olsun. El parmak uçlarında yüksel, kuyruk sokumundan başın tepesine uza. Arkadaki dizini mümkünse yerden yükselt ve sol bacağını düzelt.

4. Ellerini beline yerleştir. Aldığın nefesle , ayaklarınla yeri güçlü bir şekilde iterken omurganın uzunluğunu koruyarak gövdenle yüksel ve omuzlarını kalçalarının tam üzerine yerleştir. Nefes verirken göbek deliğini nazikçe omurgana doğru çek. Bir kaç nefes süresince burada kal. (Yüksek Lunge Pozu) Tamamlayınca diğer bacak için başa dön.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_single_image image=”3343″ img_size=”full” title=”Yüksek Lunge”][/vc_column][/vc_row]