[vc_row][vc_column][vc_column_text]HEM SEMPATİK HEM ZALIMSIN KAPODOKYA ?
Tuz gölündeki muhteşem atmosferden sonra ekibimiz BKA ile antrenmanlara devam ediyoruz ama laylaylom ,çünkü henüz Kapodokya için kaydımı yaptırmamışım .Çok keyifli giden antrenmanlar 5km max 10 km şeklinde sürerken ,grup içi yazışmaları okudukça okudukça ,Kapodokya 38,4 km ye ikna oldum .Bu ikna oluşum son aya kadar sürdü. Her zamanki gibi geç kayıt ,son kayıtlardan biri yine benimki .Neden mi eşim işi ve bir hafta sonrasında kardeşinin nişanı dolayısıyla izin alacağı için benimle gelemeyecekti .Annemi aradım ,var mısın seninle felekten kız kıza bir hafta sonu geçirelim 3 nesil bir arada dedim ,durdu düşündü kaç km kızım diye sordu 30 küsür anne dedim ?Çok yoruluyorsun ,çocuğunu taşıyacak gücün kalmaz ,güçten düşersin gel biz gezmeye gidelim koşman şart mı dedi yine her zamanki gibi .OFFF anne sen gelebilecek misin o hafta sonu onu söyle birkaç saat sürecek dedim (6 saate yakın ?ahahaha)Tüm cevaplar yuvarlak ve iknaya yönelik .Çünkü en çok yanımda olmasını istediğim varlık Doğa ve ona en iyi refakat edecek kişi annemdi …Annemdi de ne mi oldu ,sevgili ağabeyim anneme İstanbul’dan bilet almış ,formalite icabı da sormuş anneme tarihleri uygunmudur demiş oda olur demiş ,Kapodokya tarihlerini unutup ….Ben bu arada oteli ,gidiş organizasyonunu hep annemle Doğa’ya göre ayarlıyorum ki ,ben zaten yarışa 1 ay kala kayıt oldum ,üzerine yarışa 10 gün kala anne golü çok zor oluyormuş …

 


Tekrar başladım Tahsinciğim,kocacığım turlarına …Sağolsun şartları zorlayıp ,Cuma gece lastiği de patlasa tek başına gecenin körü de olsa beni kırmayıp geldi. Bizde yarış haftası ,Serkan abilerle haberleşip sabahtan çıktık yola .Serkan abi grubun en erkenci kuşlarındandır ,hızlı koşar ,az yer ,iron mandir ,iddialıdır .Hedefleri hep hıza dayalıdır .Maşallahı vardır ,Cuma sabahı da söylediği saatten yarım saat erken geldi .Yapılacak şeymidir bu çocuklu anneye ☹Yolculuğumuz sevgili Esra ve Nilgün ablacığımla kusursuz geçti.Doğa’ya benden iyi baktılar ekiple buluştuk ,güzelce fotolar çekildi yine düştük yollara.
Doğa’nın arabasını almadığım ,Doğayı sürekli taşımak durumunda kaldığım ,ve bir gün önce de dayanamayıp tenis oynadığım için gayet kırık ,dökük ,yorgun hissediyordum kendimi. Doğa hn uyuyunca bende dinleneyim dedim ama ne mümkün .Sağolsun Ürgüp flora otel zemin katı bize vermiş çocukluyuz diye ,her gelen geçeni hissediyorsun ,tüm konuşmalar odanın içinde üstelik her bir kişi geçtiğinde kapı zorlanıyormuşçasına rüzgarıyla sarsılıyor .Kesinlikle önermiyorum ,otelde kalırsanız da zemin kat giriş daireyi aman deyim .

Bütün gün Doğa hn omuzlarda ,yarış fuar alanı çok renkli şahane fotolar çekildi ,ekiple buluşma, zorunlu malzeme kontrolü ve kayıt tamamlandıktan sonra teknik toplantı (hiç verimli geçmedi ,çok tek düze bir ses tonuyla ,yapmış olmak için yapılan ,herkesin uykusunun geldiği ,havasız ve ses düzeni çok yetersizdi)Sonra makarna partisi beklerken ,mercimek çorba ,bol bamyalı türlü ve salata ile çok vasat bir yemek ,asla sporcu yemeği değil .


Ve beklenen yağmur havası dırırırım …Erkenden yatmaya geçtik otellere dağıldık ama yatabilmek ne mümkün odanın gürültüsünden…Zaten çok yorgun hissediyorum birde uyandırma vs istemediğimiz halde 63kmcileri uyandırırlarken bize de hadsiz bir uyandırma telefonu ☹buyrunuz …
Gece zaten hiç rahat yatamadım ,sürekli uyandım ,rüyalar vs derken uyanmayı planladığım saatten 2 saat öncesi…Neyse gruptaki 63 km cilere göz atarım dedim ve sonrasında uyuyamadım .Kahvaltıya gittim .Kahvaltı ıskarta. Normalde koşulara da aç karnına yada kahve ile meyve kuruları yada yulaflı atıştırmalıklarla çıktığım için çokta önemli değildi. İşin en güzel yanı döndüğümde Doğa uyanmış babasıyla sohpet ediyorlardı .Onların her şeyini ayarlayıp BKA ile buluşmaya koyuldum .Onları görünce nasıl bir enerji ,nasıl bir pozitiflikse ağrı sızılardan eser kalmadı. Heyecan fotolar,bumeranglar (en sevdiğim).Adana’da sabah henüz hava kararmadan yaptığımız koşularda da tam olarak böyle oluyordu .Bütün mesele sıcacık yataktan uykunun en güzel yerinde uyanmak ve sabah gruptakilerden gelecek günaydın mesajını beklemek .Sabahki günaydın Msjı hayati önem taşır ,karşılık alamazsam geri uyurum, koşu arkadaşlarım bilir?.Hedef gerçekten muazzam önemli ,bir yarış hedefi olmalı insanın kendini motive edecek ,uğurunda koşacak ,Antrenmanlar ancak o şekilde ivme kazanıyor ve ancak o zaman disipline oluyor insan. Bizim ekiple koşmak çok büyük keyif ve aramızda muhteşem başarı örnekleri var tamamen ulaşılabilir hedeflerle ,çok şahane yok kat ediliyor .Ekip koşturuyor .Hafta sonu uzun antrenmanlarını kaçırınca kahrolur insan .
Ve yarış startı verilir aman tanrım nasıl bir kalabalık …Duyan gelmiş ve hepsi de idmanlı ,kimi batonlu ,kimi ful ekipman ,herkes gayet ciddi ,yol yarışlarından apayrı bir havası var ,burası elit koşucu kaynıyor ,hepsi ciddi sporcu benim burda ne işim var ,benim ayakkabım bile trail ayakkabısı değil ,kayarmıyım ,düşermiyim ,bileğim burkulur mu ,kafamda deli sorular …,endorfin,serotonin hepsi tavan yapmış ,gülüyorum eğleniyorum ,arkadaşlarımla şakalaşıyorum .Vira bismillah ,yokuşla başlayan yarış …Gel de koş bakalım nasıl koşacaksın ,Zemin caaanım Yaşar Kemal parkurundan bambaşka ,semsert ,yokuş bitti dizildik ip gibi koş koşabililrsen kalabalık ,insan yığını ,Nilgün abla fotoğrafımız çekmek içiçn bekliyor ,tüm sempatikliğiyle hemen fotoya özel koşar gibi yapıyorum yokuşta ?Kamera görünce hemen itinayla koşuyor süsü verilir ?
Ay ama ne güzel yerlere geldik ,doğa ,tepecikler,dar geçitler herkes sıralanmış ağır ağır gidiyoruz ,hatta hep bir aradayız tüm start aldığımız BKA lılar neredeyse. Espriler ,fotolar derken ,Fulya ile Emine’yi gözden kaybediyorum. Ay daha başındayız parkur epey zorlu ,yorucu ,çıkışlar çıkışlar ,inermiyiz diye bekliyorum ,düzlüğe çıkarmıyız nerdeeee,düzlüğü kim kaybetmiş ki biz bulalım…

 


Yolda tekrar yakalıyorum bizim kızları ama yine bir fotoğraf arasında ,kopup gidiyorlar maalesef ,Benim için önemli o anı resmetmek ,Ben o kareleri ölümsüzleştirip baktıkça tekrar yaşamalıyım ,videolar ve hep moralimi yüksek tutmak ,acıları ,yorgunluğu duymamak ancak o şekilde mümkün .Çok özel bir doğada çok özel bir atmosfer ,koşabiliyorken koşmak lazım ,çok büyüleyici ,çok zorlu ,hatta bazen öyle zorlayıcı ki güzellikleri göremiyor bile insan yorgunluktan. Bir de sürekli pür dikkat yola bakmak gerekiyor ,bileğini burkmak ,kayıp düşmek ,kafanı çarpmak an meselesi .Hep ayık olmak önündekinin adımlarını ve yolu aynı anda çok dikkatli izlemek gerekiyor.
Antrenmansız ,ve ciddi spor geçmişi olmadan kesinlikle verilen cut off sürelerinde bitirilebilecek bir yarış olmadığı kanaatindeyim , o yolları bırakın koşmayı ,yürümek bile çok ciddi antrenman ,kararlılık ve kondisyon istiyor. İç Anadolu havası kupkuru ,güneşin olduğu yerde yanıyorsun ,gölgede donuyorsun ,Her koşulda bolca nemlendirici ve güneş kremi şart ben havaya aldanıp sürmedim ,sonra kıpkırmızı oldum maalesef.
Tüm korktuğum her şey başıma geldi .hepsini birer birer yaşadım .Ayağım da döndü ,kaydım da ,başımı da vurdum ama özellikle bu koşuların özelliği ,acıyı bertaraf etmeyi ,ve hedefe kitlenmeyi öğretiyor ,acıyı duymuyorum ,doğayı dinliyorum kuş seslerini ,ne olursa olsun fotoğraf ve Cp dışında ve en dik yokuşlardan sonra nefeslenmek dışında duramam ,ellerime dikenlerde batsa ,başımda ağrısa ayağım çift çoraba bir kalf çorabı bir uzun çoraba rağmen su da tutsa önemi yok finishte bakarım .
Cpler gayet güzel ve çeşitli ,çok takılmadan elimi yüzümü yıkayıp atıştırıyorum muzları ilk cp de ne bileyim ikinci cp nin 24.km de olduğunu ,can kulağıyla mı dinledim teknik toplantıyı ,pür dikkat mi okudum gerekli açıklamaları ,ben yine piknikçi mod çıktım yola .Allahtan içine 3 ltye kadar su alan bir komando çantam ve ufak tefek atıştırmalıklarım var yanımda .Gerçi koşu boyu canın hiçbir şey istemiyor ama yediklerini de bünye sünger gibi çekiyor ,ilginç bir durum …
Saate bakmıyorum pek daha çok kmye odaklıyım ,Onu da fotoğraf çekmekten geç açtım ama daha iyi diyorum ,beklediğimden erken biter diye motive ediyorum kendimi .
2.cp diye düşündüğümüz yer tepe de bir cafe çıkıyor .Wc 2 tl ?Üstümde para yok (hata) haydi bu seferlik gir diyor ,ama sarılıp öpeceğim o durumdayım ,meğersem 2.Cp de de wc varmış ve aralarında çok çok kısa mesafe varmış Cp ile. Burada tekrar karşılaşıyorum Fulya ve Emine ile .Onlar gitme hazırlığındayken ben yeni varıyorum .Sodamı içiyorum biraz limon muz ,bir çizi ve bir dilim kek .Su depomu yenilememi tavsiye ediyor bana Adana’dan Ali Kurt ,Bebek puseti ile oğullarıyla koşan güzel aile bu sene eşi de katılmış ne güzel (?Ah Tahsin ahhh fragmanda benimle ne yarı maratonlar koşar,ne bisikletler sürerdi de bilemedim evlenene kadar olduğunu ?)Ara ara karşılaştık beraber koştuk. Tam çıktım ağzımda koca bir lokma muz ile Nilgün ablaya yakalandım ağzımda lokma ile şipşak ?teşekkürler Nilgün abla koşuda bile oburluğum belgelenmiş oldu sağol ?

 


Yes bu mola cidden güzeldi tüm insani ihtiyaçlarımı giderdim yeniden hazırdım ,şimdi göreme düşünsün ?Yolda dünya tatlısı çocuklar görüyorum hepsiyle kucaklaşıyorum ,çakıyorum ,fotoğraf bile çekilip yola devam, enerjime enerji katılıyor ,Sonra güzel atlar diyarındaki atları görüyorum farklı farklı yerlerde ,onları resmediyorum ,ama sonlara doğru yaklaştıkça ,fotoğraf çekecek takatte kalmadı minimuma iniyor fotoğraflar artık sadece finish ve bizimkilere kavuşma odaklıyım .
30 km şahaneydi ,çokta keyif aldım. Eşimi aradım Tahsin 8 km kaldı finishe yakın olun dedim .Bu ne özgüvense artık ,başına geleceklerden habersiz ,minik koşucu parkuru da iyice incelemediği için ,tamamen düştüm kapodokya’nın pençesine resmen ,neydi o çıkışlar öyle ?Güzelim caanım peri bacaları ,doğa harikaları ,muhteşem atmosfer oldu mu sana bu ney yaaa beton yığını ,karasal iklim yeter artık ,bitsin kızımı özledim ?Finishe gitmek istiyorum. Amanın yine mi çıkış ,ya bitime yakın olacak iş mi ,koşmak ne mümkün ,baş ağrılarına kaldım. Gülen yüzüm yerini yorgunluğa bıraktı, ciddi anlamda yürürken koşmaktan daha zorlandığım yeni yeni yerlerimde ağrılar baş gösteriyor .(8km 8 yıl gibi geldi?)
Tam o sıralarda Runarşi grubundan Ali diye bir arkadaşla karşılaşıyorum.Söylenirken hak veriyor oda bana ne çıkışmış arkadaş bitmedi gitti derken ,finishe kadar yol arkadaşım oluyor. Resmen doping etkisi yaratıyor ,iki kelam etmek ,en etkili jelden daha iyi geliyor,inişleri var gücümüzle koşuyoruz ,çıkışları var gücümüzle yürüyoruz .Finishe doğru Coşkuyla ve mutlu son …
Doğave Tahsin karşımda artık tutamıyorum gülen göz yaşlarımı ?Başardık anneciğim diyorum .

 


Doğa’da sevinsin mi ağlayarak güldüğüm için üzülsün mü bilemiyor .Yeni uykudan uyanmış zaten …Annem yine neyin kafasında diye düşünüyor ?Tarifsiz mutluyum ,Ben var ya şampiyonum ,Ben kendi sınırlarımı aştım , hep BKA yaptı ,hep yüreklendirdi. Kendi hikayemde,başroldeydim kızımın kahramanı olurdum belki belli mi olurdu …Benim yaptıklarımdan esinlenip muhteşem hedeflere kitlenirdi ,sporcu ağırlıklı ortamların ne kadar pozitif ,ne kadar şahane olduğunu görürdü.
50.000 adım attım
500
2286
Şanıvar Koçak Ece
Bİ KOŞU ADANA
F40-
90
05:55:34
03:08:24

 

.Bileğim burkuldu ,kramp girdi ,suyum bitti ,başım ağrıdı ama olsundu şahane sebeplerim vardı hepsini görmezden gelmek kulak asmamak icin .Mutluydum çok mutluydum yine bir sürü fedakarlık ve binbir türlü çaba ile geldim o atmosferi yaşamaya ve hakkını verdim yine en güzel şekilde bu sefer çok daha güçlüydüm.Doga ve Tahsin finishteydi. Her yerim hala ağrıyor. Oturunca hop diye kalkamıyorum ama o bile öyle tatlı ki …Bu ağrılar bana o anları yeniden yaşatıyor .Ve iste bunlar hep tebessüm sebebi…iyi ki yapmışım✌Yarış sonrası Dilem aradı bak bir dahakine 63 km ye kaydolmak isteyeceksin unutma bu söyledigimi demistin dersin dedi ☻yaparmıyım ya yok artık daha neler ☻arabayla erindigimiz mesafeler ama hepsi ilk bu mesafelerle başlayıp sonrasında çılgınca arttirdilar…☻?caution caution!!! Bi koşu Adana ile bir bakmışsın koşmuşsun bitmeyecek sandığın mesafeleri …we love BKA?♥dikkat! uzun uzun koştururlar o güzel atmosferle haberin bile olmaz ? grup ciddi anlamda doğal gaz içerir?,şahane hedefler edindirirler , bilinçli spor yapmaya başlatırlar kural tanımaz bana bile …Hedefe ulaşma yolunda her türlü desteği sağlarlar ,iyi ki varlar BKA insanları ?[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]