30 Temmuz 31 Temmuz tarihlerinde Demirkazık köyü Dağ evinde Aladağlar sky trail in bir provasını yapalım dedik.Adana da ki ultra trail koşan arkadaşlarımız ile 29 Temmuz akşamı Demirkazık köyünde ki Dağ evine gittik ve kampımızı attık.1. gece 1600 mt de ki Dağ evinde kaldıktan sonra sabah 06.00 da koşumuza başladık.Değişen cut off sınırlamalarını parkuru ve en önemliside rakım için aklimatizasyonumuzu denemekti amacımız.Kendi adıma konuşmak gerekirse birçoğunda sınıfta kaldım diyebilirim. İlk cut off olan Çelik buydurana 3 saat 40 dk da yetişebildim.Yolda çok mu oyalandım hayır peki üst bir performans mı sergiledim çıkarken onada hayır. 2. hayırım yarış için bu cut off noktasını geçmem konusunda beni umutlandıran hayır.Emler  zirveye saat tam 11.00 da varmıştım.Emler ve sonrasında Direktaş cut off için bir problem yaşanacağını genel katılımcılar açısından düşünmüyorum.Tabi ki MTA zirve en zorlayıcı nokta olacak koşunun ikinci yarısında çıkışı bir dert inişi ayrı bir dert(MTA zirveyi geçen seneden biliyorum,bu kampta denemedik).Kampımızın ikinci günü Cımbar vadisinden Davlumbaz zirvenin iniş kısmına kadar gittiğimizde burayı yarışa bir sürpriz olarak saklamaya karar verdik.pek tekin gözüktüğünü söyleyemem.Ama şunu test ettik onayladık Davlumbazdan indin mi ve Teke Pınarında cut off a takılmadın mı bu yarış bitti arkadaşım senin için ondan sonra ki kısımda inişi koşacaksın ve finişi göreceksin.Tabi bu yazı 11.59 olsun benim olsun diyen arkadaşlarıma ithafen yazılmıştır. Peki neler yapmayacaksın;

-Yarışa son gün gelmeyeceksin.Rakımın seni tokat gibi çarpmasını istemiyorsan.
-Yarışa şurda 8-9 gün kalmış sabah akşam tepinmeyeceksin (idman yapıp kendini yormayacaksın)
-Eksik malzeme ile gelmeyeceksin
-Kafanda yarışı birçok kez koşacaksın ama yarış anında çatlayana kadar mücadele etmeyeceksin.
-Bu yarışın rakım ile bir mücadele olduğunu unutmayıp yürümen gereken yerde koşmayacaksın.
-Çokta dert etmeyeceksin.

Nelere yapmalısın;
-Yarış gününden en az iki gün önce gelip aklimatizasyonunu yapmalısın.
-Yarışa son hafta beslenmeni çok iyi yapmalısın.
-Ayakkabı seçimi özellikle bu zeminde çok öne çıkmakta.Dişli ve ortalama sertlikte bir tabana sahip bir trail ayakkabısı kullanmalısın.
-Malzemelerin ayakkabından çantana diğer yarışlara göre farklılık gösteren sky trail e uygun bir şekilde hazırlığını yapmalısın.
-cut off ları iyi çalışıp stratejini iyi bir şekilde hazırlamalısın.
-Yarış anında bu yarışın sadece yürüyerek belirlenen sürede bitiremeyeceğini öngörmeli ve düzlükte ve dik olmayan inişlerde koşmalısın.
-Çokta takmamalısın.

Bu yazdıklarım bir tavsiye niteliğinden çok kendi düşüncelerim?
Zor bir koşu olacak ve bizde bu zorun üstesinden geleceğiz ?

Alperenga

#bikosuadana

[Best_Wordpress_Gallery id=”3″ gal_title=”Aladağlar Sky Trail”]